Yhdessä tukemassa paikallisesti tärkeää ja arvokasta työtä: LapIT:n joulutervehdyslahjoitus Lapin ja Pohjois-Pohjanmaan ensi- ja turvakodeille

20.12.2024

Blogitekstit

LapIT toimitusjohtaja Klaus Kianen ja Lapin ensi- ja turvakodin tiimivetäjä

LapIT:n jouluperinteenä on huomioida hyvinvointia ja yhteisöllisyyttä edistäviä toimijoita Pohjois-Suomen toiminta-alueellamme. Tänä vuonna suuntaamme joululahjoituksemme Lapin ja Pohjois-Pohjanmaan ensi- ja turvakodeille, jotka tekevät merkittävää työtä pohjoisen Suomen hyväksi. Lahjoituksellamme, 2000 € Lapin ensi- ja turvakodille sekä 1000 € Pohjois-Pohjanmaan ensi- ja turvakodille, haluamme osaltamme edistää paikallisesti tärkeää toimintaa pohjoisen Suomen asukkaiden hyväksi.

Lapin ensi- ja turvakodin Avopalveluyksikön tiimivastaava Paula Isokangas esitteli toimitusjohtajallemme Klaus Kiaselle Lapin ensi- ja turvakodin toimintaa.

Pohjoisen elinvoimaisuuden edistäminen on yksi LapIT:n toiminnan kantavista teemoista, ja arvoihimme kuuluu oleellisesti kumppanuusajattelu. Oman työmme lisäksi haluamme joulutervehdyksen avulla tukea omistaja-asiakkaidemme asiakkaita eli pohjoisessa Suomessa asuvia.

“Haluamme tukea alueellisesti merkittäviä toimijoita. Lapin ja Pohjois-Pohjanmaan ensi- ja turvakodit tekevät todella tärkeää ja laajaa yhteistyötä paikallisille ihmisille. He tekevät myös yhteistyötä monien asiakkaidemme eli kaupunkien, kuntien ja hyvinvointialueiden kanssa, ja on ilo olla mukana tukemassa heidän toimintaa tällä tavoin”, toteaa LapIT:n toimitusjohtaja Klaus Kianen.

Lapin ensi- ja turvakoti tukee lapsia ja perheitä

Jos pienikin mieltä painava asia alkaa tuntua suurelta haasteelta ja haluaisit puhua siitä jonkun kanssa, ole rohkeasti meihin yhteydessä.

Lapin ensi- ja turvakodin Avopalveluyksikön tiimivastaava Paula Isokangas

Vuodesta 1953 alkaen Lapin ensi- ja turvakoti ry:n toiminnan keskiössä on ollut lappilaisten tukeminen elämän haastavissa tilanteissa. Yhdistys tarjoaa monipuolisia palveluita, muun muassa

  • raskausaikaan
  • vanhemmuuteen
  • väkivallasta selviytymiseen
  • ja erilaisiin kriiseihin liittyen. Palvelut ovat asiakkaille ilmaisia.

Lapin ensikodin toiminnan tavoitteena on luoda varhain hyvä pohja vanhempien ja lasten yhteiselle elämälle.

Lähisuhdeväkivaltaa, siitä pelkoa tai uhkaa kokeva voi olla yhteydessä turvakotiin:

Yritysten ja yksityisten lahjoituksilla varmistetaan muun muassa jouluksi ruokaa ensi- ja turvakodin asiakkaille

Kun Lapin ensi- ja turvakoti kuuli lahjoituksestamme, kutsuivat he toimitusjohtajamme Klaus Kiasen ja viestinnän erityisasiantuntija Milla Karjalaisen vierailulle. Lapin ensi- ja turvakodin Avopalveluyksikön tiimivastaava Paula Isokangas esitteli ensi- ja turvakodin toimintaa. Toiminnan ja palveluiden laajuus vakuuttivat Kiasen ja Karjalaisen.

“Ensi- ja turvakoti tekee todella kokonaisvaltaista työtä. Tästä vierailusta jäi erittäin vaikuttunut olo”

Yksityisten henkilöiden ja yritysten tuet ovat tärkeitä osa ensikodin toiminnan kannalta.

“Yksityisten lahjoittajien ruokalahjakortit ja yritysten tuki ovat toiminnallemme todella tärkeitä. Asiakasperheemme tarvitsevat näitä tukia. Toivomme, että jokainen asiakasperheemme lapsi saa tänä jouluna ruokaa ja lahjoja. “, toteaa Isokangas.

Lapin ensi- ja turvakodilla on perinteenä järjestää asiakkailleen joulujuhla, jossa tarjolla on ruokaa ja lahjoja.

“Joulujuhla on odotettu tapahtuma. Olemme kutsuneet myös kuluneen vuoden aikana asiakkuutensa lopettaneita perheitä paikalle. Osa asiakkaista on jälkiarvioinnin yhteydessä kysynytkin joulujuhlasta eli tapahtuma on todella tärkeä.” kertoo Isokangas.

Olemme mielellämme mukana tukemassa Lapin ja Pohjois-Pohjanmaan ensi- ja turvakoteja joulujuhlan järjestämisessä ja muiden palveluiden toteutumisessa. Kiitos tärkeästä työstänne paikallisten hyväksi.

LapIT toimitusjohtaja Klaus Kianen ja Lapin ensi- ja turvakodin tiimivetäjä
LapIT lahjoitti tänä vuonna joulutervehdyksenä 2000 € Lapin ensi- ja turvakodille sekä 1000 € Pohjois-Pohjanmaan ensi- ja turvakodille. Tuki menee paikallisesti tärkeään ja arvokkaaseen työhön lasten kasvuolosuhteiden, perheiden vuorovaikutuksen ja vanhemmuuden tukemiseen sekä kriisiapuun vaikeissa elämäntilanteissa oleville.

Toivotamme valoisaa joulua asiakkaillemme ja kumppaneillemme!

Tilaa uutiskirjeemme

Uutiskirjeistämme saat ensimmäisten joukossa tietoa ajankohtaisista asioistamme. Uutiskirje on tarkoitettu asiakkaillemme ja kaikille toiminnastamme kiinnostuneille. Julkaisemme uutiskirjettä muutaman kerran vuodessa.

Tilaa uutiskirjeemme täältä
LapIT