TORI = Toimialariippumattomat palvelut -palvelualueemme, jonka alaisuuteen kuuluu Infrastruktuuri-, Liiketoimintajärjestelmät- ja Projektitoimisto-yksikkömme sekä kokonaisarkkitehtuuri.
TORI-päivät ovat Toimialariippumattomat -palvelualueen vuotuinen tapahtuma, jossa palvelualueen asiantuntijat kokoontuvat yhteen. Tapahtumassa on paikalla myös 1-2 kumppanimme edustajia. TORI-päivänä on tarkoituksena
- tehdä näkyväksi kaikkea, mitä olemme tehneet kuluneen vuoden aikana, ja mitä tuleville vuosille on tulossa
- syventää oman työn tärkeyden ja merkityksellisyyden ymmärtämistä
- tutustua Toimialariippumattomiin palveluihin kuuluvaan väkeen paremmin – ei vain työkavereina, vaan ihmisinä
- jakaa onnistumisia ja epäonnistumisia toimintamme kehittämiseksi.

Tämän vuoden TORI-päivä pidettiin torstaina 22.5.2025 Rovaniemellä Santa’s Hotel Santa Clausin Kuru-salissa. Samassa salissa on 2000-luvun alussa pidetty myös LapIT-päivä, jolloin 50 hengen tilaan mahtui kaikki LapIT:n asiakkaat ja suurin osa LapIT:n asiantuntijoista.
Torstain TORI-päivillä paikalla oli 47 asiantuntijaamme Infastruktuuri, Liiketoimintajärjestelmät ja Projektitoimisto -yksiköistämme sekä kumppanimme Sofigaten asiantuntijoita. Osa asiantuntijoistamme sai nauttia tapahtumasta myös ex tempore streamin kautta. Uusin lapittilainen eli Liiketoimintajärjestelmät -yksikön päällikkönä 1.6. aloittava Marko Vuorinen esittäytyi myös ensimmäistä kertaa koko TORI-väelle.

Päivän aikana kävimme läpi läpi muun muassa
- Arkkitehtipalveluiden tuki asiakasorganisaatioiden suunnitelmalliselle kehittämiselle
- Integraatioiden ja automaatioiden tuomat tehokkuus- ja kustannushyödyt sekä käyttäjähallinnan ratkaisut, jotka vähentävät manuaalista työtä ja parantavat palvelun sujuvuutta
- Projektitoimiston roolia kattavan projektisalkun hallinnassa ja pienten kehitysprojektien uudessa toimintamallissa
- Alustojen ja tietokantojen tiimi toi esiin teknisiä uudistuksia, kuten konesaliratkaisut ja laitehankinnat, joiden avulla varmistetaan palveluiden vakaus
- Tietoliikennetiimin L2–L3-projektia, mikä modernisoi yhteyksiä sadoissa toimipisteissä parantaen tietoturvaa ja häiriöiden hallintaa.
- Viestintä- ja pääsynhallintatiimin onnistumisia, kuten asiakasorganisaatiollemme toteutettu M365-siirtymä ja palvelupyyntöprosessien kehittäminen.
Yhteistä kaikelle tekemisellemme on tiivis yhteistyö kumppaneidemme ja asiakkaidemme kanssa, käytännönläheinen ongelmanratkaisu ja halu kehittää kestäviä, skaalautuvia ja vaikuttavia julkisen sektorin IT-palveluita pohjoiselle Suomelle. Kiitos vielä kumppanillemme Sofigatelle päivään osallistumisesta!
Tutustu uusimpiin julkaisuihimme

TORI’lla tavattiin tänäkin keväänä

LapIT vahvistaa pohjoisen Suomen tietoturvaa Netumin kanssa – jatkuvuudenhallinta strategian ytimeen
